Geografia Grecjii

Grecja kontynentalna złożona jest z Peloponezu, Attyki, Tesalii, Grecji Centralnej, Epiru, Tracji oraz Macedonii, która jest jej największym regionem. Leży ona w północnej części kraju. Na jej terenie znajdują się Saloniki - po Atenach drugie pod względem wielkości miasto Grecji. Oprócz nich na terenie Macedonii znajduje się najwyższy szczyt Grecji - słynny Olimp, miejsce bogów. Podróżując na południe od Saloników dotrzemy na Półwysep Chalcydycki, który oferuje sporo zabytków oraz słońca. Rozgałęzia się na trzy „palce” - Kasandrę, Sithonię oraz Athos. Wybierając się do Tracji, wschodniej części Grecji, będziemy mieli możliwość obejrzenia licznych minaretów, typowych bazarów i wiele innych ciekawostek, charakterystycznych dla muzułmanów. Spowodowane jest to bliskością Turcji, która, jak wiadomo, jest krajem muzułmańskim. Stąd Trację zamieszkuje spory odsetek wyznawców Islamu.

Północno - zachodnia część Grecji to Epir. Jego cechą charakterystyczną jest to, iż jest regionem z największą ilością opadów atmosferycznych w Grecji. Graniczy on z nizinną Tesalią, która posiada na swym terenie przepiękną kilkusetmetrową grupę stromych skał, na wierzchołkach których znajdują się bizantyjskie klasztory, zwane Meteorami.

Dla turystów bardzo atrakcyjnym miejscem w Grecji jest jej część centralna, czyli tzw. część historyczna. Można tam podziwiać sporo zabytków, między innymi słynny wąwóz Termopile, który był świadkiem śmierci kilkuset Spartan w 480 roku p. n. e., gdy miał miejsce najazd Persów na Grecję. Warto również odwiedzić ruiny sanktuarium Apollina w Delfach na zachodnich zboczach Parnasu, masywu górskiego nad Zatoką Koryncką.

Chyba najczęściej odwiedzaną krainą grecką jest uboga w wodę i bardzo gorąca Attyka, na terenie której mieści się stolica państwa - Ateny oraz wszystkim bardzo dobrze znany historyczny Maraton. Niestety okolice Aten należą do najbardziej uprzemysłowionych miejsc Grecji, więc borykają się z problemem zanieczyszczenia powietrza.

Wyspy greckie