Wycieczki do Grecji

Grecja, a właściwie Republika Grecka to przepiękny kraj położony w południowo - wschodniej części Europy na krańcu Półwyspu Bałkańskiego. Zamieszkuje go około 10,9 miliona obywatel, którzy w większości są wyznawcami Greckiego Kościoła Ortodoksyjnego (Prawosławnego). Kraj ten od 1981 roku należy do Unii Europejskiej a 20 lat później wszedł w strefę euro. Odwiedzając Grecję można skorzystać z tego, iż graniczy ona z Albanią, Macedonią, Bułgarią oraz Turcją, i wybrać się na wycieczkę do jednego z jej sąsiednich krajów. Ciekawostką jest, iż do początku 2007 roku Grecja była jedynym państwem Unii Europejskiej, które nie graniczyło bezpośrednio z żadnym innym krajem Unii. Państwo to nie rozciąga się wyłącznie na lądzie, w jego skład wchodzą również liczne wysepki na Morzu Egejskim, Śródziemnym oraz Jońskim. W sumie Grecja posiada około 3000 wysp z czego tylko 160 jest zamieszkałych. Reszta to przepiękne zielone oazy na morzach okalających Grecję.

Państwo to uznawane jest za kolebkę cywilizacji zachodniej. Zrodziła się w nim również między innymi filozofia, dramat oraz demokracja, która do dnia dzisiejszego uznawana jest przez większość państw za najlepszy system sprawowania władzy. Grecja wywarła ogromny wpływ na kulturę innych krajów europejskich, północno afrykańskich oraz bliskowschodnich. Kultura grecka odgrywała również istotną rolę podczas formowania kultury rzymskiej, gdyż Grecja była przez pewien okres czasu właśnie prowincją rzymską.

Jak na prawdziwą kolebkę demokracji przystało, ustrojem politycznym Grecji jest demokracja parlamentarna. Głową państwa jest prezydent, który wraz z parlamentem sprawuje władzę ustawodawczą w tym kraju.