Rp ma góry, dostęp morza, mnóstwo jezior
Polska jest na tyle dużym krajem, że osoby o odmiennych gustach w zakresie wypoczynku znajdą w nim coś dla siebie. Polska ma góry, dostęp do morza, mnóstwo jezior o pierwszej klasie czystości oraz fortyfikacje, bunkry i inne zabytki, np. barbakan.
Wycieczki poleca biuro podróży
Urlop można więc spędzić na różne sposoby: wspinając się, pływając, opalając się albo poznając zakątki ojczystego kraju i jego historię. Takie wycieczki proponuje biuro podróży, która zadba o atrakcyjny program wyjazdu.
Średniowieczne (barbakan) xx-wieczne (bunkry, schrony)
Motywem przewodnim programu będą fortyfikacje, np. średniowieczne (barbakan) albo XX-wieczne (bunkry, schrony).
Obiekt przetrwał potopu szwedzkiego
Barbakan jest elementem architektury obronnej, który pojawił się w średniowieczu i przetrwał do połowy XVIII wieku. Na ziemiach polskich pierwszy barbakan wzniesiono w 1429 roku w Toruniu, przed Bramą Toruńską. Obiekt przetrwał do potopu szwedzkiego, gdy został wysadzony. Drugi barbakan w tym mieście stanął 20 lat po pierwszym.
Poza Toruniem ten element umocnień stawiano także we Wrocławiu, Włocławku, Fromborku, w Opolu, Stargardzie. Do dzisiaj zachowało się kilka barbakanów:
- w Krakowie (pochodzi z XV wieku)
- Gdański (II połowa XIV wieku)
- Częstochowie (jasnogórski rawelin z XVII wieku)
- Choszcznie (XV wiek)
- Warszawie
- Bieczu w powiecie gorlickim w Małopolsce (ruiny)
Miłośników historii II wojny światowej zainteresują bunkry, których w Polsce również nie brakuje. Do najsłynniejszych budowli tego typu należą fortyfikacje Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego w woj. lubuskim.